Sıkça Sorulan Sorular

Ön kayıt işlemleri nasıl yapılıyor?
“Enformatik Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programına” bahar ve güz yarıyıllarında başvuru yapılabilmektedir.  Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünün web sayfasında ön kayıt tarihlerinde  belirtilecek olan web sayfası aracılığıyla başvuru yapılması yeterlidir.  Programla ilgili kontenjanları ve ön kayıt koşulları için Fen Bilimleri Enstitüsünün sayfasını takip edebilirsiniz.
http://www.fenbilimleri.ankara.edu.tr/

Başvuru yapabilmek için ALES ve yabancı dil puanı gerekiyor mu?
2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren ALES şartı kaldırılmıştır.

Başvuru yapabilmek için herhangi bir lisans programından mezun olmak yeterli midir?
Evet yeterli. Disiplinler arası bir bölüm olduğu için farklı alanların (sayısal, sözel, eşit ağırlık vb.) lisans mezunları başvurabilirler.

Bölüme özel öğrenci olarak başvurulabiliyor mu?
Fen Bilimleri Enstitüsü Enformatik Anabilim Dalı Enformatik Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programına “özel öğrenci” alınmaktadır. Programa özel öğrenci statüsündeki başvurular, Ankara Üniversitesi Yüksek Lisans Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirmeye alınır.

Ön kayıt yaptırdıktan sonra ne yapılması gerekiyor?
Ön kayıt işleminden sonra adaylar yazılı bilim sınavına alınacaktır. Sınava katılacak tüm adayların yanında aşağıdaki belgeleri getirmesi gerekmektedir.

  • TC Kimlik Numarası yazılı Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Onaylı/Onaysız Olabilir)
  • Mezuniyet Transkripti ve Mezuniyet Belgesi fotokopisi (Onaylı/Onaysız Olabilir)
  • Elektronik ortamda yapılan Ön Kayıt Başvuru Belgesinin pdf formatındaki çıktısı

Sınav sonucunda kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin listesi Fen bilimleri Enstitüsünün web sayfasında yayımlanacaktır.

Ders ücretleri ne kadar?
Kayıt yaptıracak öğrencilerin kredi başına 150 TL ödemesi ve 310 TL’lik materyal ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Kesin kayıt işlemleri nasıl yapılacak?
Ders Kayıt Formu’ndan üç (3) nüsha doldurularak Anabilim Dalı Başkanına onaylatılması ve onaylatılan formlardan birinin Fen Bilimleri Enstitüsüne verilmesi gerekmektedir (Ders Kayıt Formu).-  Kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler “öğrenci numaralarını” ekteki formdan öğrenebilir. (Kesin Kayıt Kazananların Listesi)Kesin kayıt tarihlerinde VAKIFBANK şubelerine doğrudan başvurularak banka hesap numarası bildirilmeden yalnızca öğrenci numarası ile ATS (Aboneli Tahsilat Sistemi) ile ödeme yapmaları gerekmektedir. EFT/Havale  veya Halkbank İnternet Şubelerinden yapılan ödemeler kesinlikle kabul  edilmemektedir. Kayıt yaptıracak öğrencilerin kredi başına 150 TL ödemesi ve 310 TL’lik materyal ücretini ödemeleri gerekmektedir. Yaptığınız iki ödeme için iki (2) nüshalık  ayrı makbuzlar alınız.

“Enformatik Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı” için hesap numaramız:

 

Materyal Ücreti için :

 

Öğrenci numaramı nasıl öğrenebilirim?
Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin açıklandığı listede öğrenci numaraları belirtilmektedir.

Dersler için bölüme gelmem gerekiyor mu?
Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Enformatik Anabilim Dalı altında açılmış olan “Enformatik Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı” kapsamındaki öğrenme etkinlikleri, internet aracılığıyla uzaktan eğitim modeline göre tasarlanmıştır.  Öğrenciler, Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Moodle öğrenme yönetimi sistemi (ÖYS) (http://yukseklisans.ankara.edu.tr/) aracılığıyla e-öğrenim modeline göre hazırlanmış kitaplara ve makale gibi diğer kaynaklara internet üzerinden erişebilirler. ÖYS üzerinde programın öğretim elemanlarıyla ve diğer öğrencilerle forumlar, bloglar ve web konferans-sanal sınıf yazılımı aracılığıyla etkileşimde bulunabilirler, isteyen hocalar, öğrencilerle senkron çevrimiçi (online) derslerde video konferans yapabilirler.

Dersin olduğu zaman farklı nedenlerden dolayı katılamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Canlı derslere katılamayan öğrenciler 7/24 ulaşabilecekleri canlı derslerin kayıtlarını haftalık olarak istedikleri zaman izleyebilirler. Sistem üzerinden öğretim üyeleri tarafından verilen görevlerin takip edilmesi de gerekmektedir. 

Sınavlar nasıl yapılıyor?
Vize sınavları öğretim üyeleri tarafından verilen farklı etkinliklerle yapıalbileceği gibi sınavda yapılabilir.  Final sınavında tüm öğrencilerin belirtilen gün ve saatlerde bölümde olması zorunludur.

Derslerle ilgili detaylı bilgi edinebilir miyim?
Ders içerikleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere http://enformatik.ankara.edu.tr/?page_id=2514 adresinden ulaşabilirsiniz.

Ders içeriklerine nasıl ulaşacağız?
Dersler içeriklerine kesin kayıt yaptıran öğrenciler http://yukseklisans.ankara.edu.tr/ sayfası üzerinden erişebilecekler.

Kaç ders almamız gerekiyor?
5 zorunlu 5 seçmeli olmak üzere toplam 10 ders alınması ve bitirme projesinin tamamlanması gerekmektedir.

Bölümü başarıyla tamamlamak için şartlar nelerdir?
Bölümün başarıyla tamamlanması için 3 dönemde 10 dersin ve bitirme projesinin bitirilmesi gerekmektedir.